ब्राजिलका पूर्वराष्ट्रपति लुला जेलमुक्त

dainikonline
दैनिक अनलाइन | कात्तिक २३, २०७६ शनिबार | 0

सिन्ह्वा । ब्राजिलका पूर्व राष्ट्रपति लुइजा इनासिओ लुला डा सिल्भा जेलमुक्त हुनुभएको छ।  

ब्राजिलको दक्षिणी क्षेत्रमा रहेको कुरितिबाबाट उहाँलाई शुक्रबार रिहा गरिएको अधिकारीहरुले जनाएका छन् । कुरितिबास्थित संघीय प्रहरी मुख्यालयमा उहाँले अदालतको आदेशअनुसार जेल सजाय भोग्दै आउनुभएको थियो।

वकर्स पार्टी (पिटी) का नेतासमेत रहनु भएका पूर्व राष्ट्रपति लुला हिरासत मुक्त हुन लागेको बेला उहाँका धेरै समर्थकहरुले नारावाजी गर्दै स्वागत गरेका थिए। उहाँलाई ब्राजिलको सर्वोच्च अदालतको आदेशमा रिहा गरिएको हो । ब्राजिलमा एउटा मुद्धामा तीन पटकसम्म पुनरावेदन गराउन पाइने व्यवस्था भए अनुसार पुनरावेदन गराएपछि उहाँलाई रिहा गरिएको जनाइएको छ। 

पुनरावेदनका लागि निवेदन दिइएको मुद्धाको अन्तिम किनारा नलागेसम्म उहाँलाई थुन्न नपाईने अदालतको आदेश रहेको अधिकारीहरुले जनाएका छन्। 

न्यायाधिश डानिलो पेरेइरा जुनिरको इजलाशले पूर्वराष्ट्रपति लुलालाई थुनामुक्त गर्न शुक्रबार आदेश दिएको हो । पूर्व राष्ट्रपति लुलालाई सन् २०१७ मा भ्रष्टाचार सम्वन्धी मुद्धामा दोषी ठहर गर्दै कारागार चलान गरिएको थियो। 

उहाँले भने आफूमाथि लगाइएको आरोपको खण्डन गर्दै अस्विकार गर्नुभएको छ । राजनीतिक पूर्वाग्रहका आधारमा आफुलाई मुद्धा लगाइएको उहाँको भनाई रहदै  आएका छ । लुलाले सत्तामा रहँदा पदको अनावशयक फाइदा उठाइ  आर्थिक अपचलन गरेको तथा भ्रष्टाचारमा सम्लग्न रहेको अभियोगमा उहाँलाई ब्राजिलको अदालतले जेल सजाय तोकेको थियो।

ब्राजिलमा अहिले पनि निकै लोकप्रिय नेता लुलालाई यसअघिको निर्वाचनमा उम्मेदवारी दिनसमेत नदिने आदेश गरिएको थियो। 

कमेन्ट गर्नुहोस्

तपाईंको ईमेल गोप्य राखिनेछ ।

सम्बन्धित समाचार
लोकप्रिय